Aviyonik ve Seyrüsefer Sistemlerin Bakım ve Onarımı

Aviyonik ve Seyrüsefer Sistemlerin Bakım ve Onarımı

Aviyonik sistemler havacılık alanında kullanılan her türlü ürünlerin, uyduların, uçaklarin ve uzay araçlarının  elektronik sistemlerine verilen bir isimdir. Aviyonik sistemler özen isteyen ve daima takip edilmesi gereken ürünler olmaktadır. Aviyonik sistemlerin bakımı belirli periyotlarda ve alanında uzman kadrosu bulunan firmalar tarafından yapılması gerekmektedir. Aviyonik sistemler hatayı kabul etmezler. Elektronik sistemlerin hepsinde olduğu gibi aviyonik sistemlerde de ortaya çıkacak bir sorun ya da bakımı esnasında yapılan bir hata sonucunda bütün sistem etkilenmektedir. Bu durumun yaşanması sonucunda istenmeyen pek çok sorun da beraberinde getirmektedir. Aviyonik sistemler için özel olarak bilgi ve tecrübe kazanmış bakım ve onarım ekibi bulunmaktadır. Bu nedenle her zaman iş hakkında tecrübeli kişiler ile çalışmak ortaya çıkacak pek çok sorunu önceden önleyebilme fırsatı oluşturmaktadır.

Seyrüsefer sistem bir navigasyon görevi gören sistemdir. Yani kara ,deniz ve hava araçlarının her türlü koşulda bulundukları konum ve yönelim bilgilerini yüksek bir hassasiyet ile doğru bir biçimde bildirilmesini sağlayan sistem olmaktadır. Bu sistem hata konusunu asla kabul etmemektedir. Bu alanda uzman kişiler bu sistemleri  her zaman düzenli takip ve bakımlarını yapmak durumundadır. Aksi halde çalışma amaçlarına uygun olmayacak ve doğru bilgi vermeyecektir. Aviyonik ve seyrüsefer cihazların belli başlı olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Jiroskopik stabilizasyonlu aviyonik termal görüş sistemleri (FLIR)
 • Kokpit yönetim sistemleri / akıllı çok işlevli göstergeler
 • Uçuş (seyrüsefer) yönetim sistemleri / kontol & display cihazlarıdır.

 

AVİYONİK VE SEYRÜSEFER SİSTEMLERİN BAKIMI NASİL OLUR?

 

  Her cihaz belirli dönemlerde belirli bakımlardan geçmek durumundadır. Bu nedenle her cihazın belirlenen periyodik bir bakım çizelgesi bulunur. Bunun takibi ve bakımlarının düzgün şekilde yapılması uçuş sırasında oluşabilecek her türlü soruna karşı önceden önlem almak anlamı taşır. Bu nedenle bu cihazların düzenli olarak bakımı ve eğer bilindik bir başarı varsa en kısa sürede onarımının yapılması gerekir. Peki hangi firmalar bu bakım ve onarım işi için seçilmelidir? Yani bir firmanın aviyonik ve seyrüsefer sistemlerin bakım ve onarımı konusunda uzman olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bir firmanın aviyonik ve seyrüsefer sistemler üzerinde tecrübeli ve uzman olduğu aldığı sertifikalar tarafından bilinebilir. Bir firmanın bir konuda sertifika sahibi olması o firmanın belirlenen konuda uzmanlaşmış olduğunun bir belgesidir. Yani bu konuda bir bakım ve onarım firması arayan kişinin firma ile ilgili her türlü bilgi alırken, firmanın hangi konular ile ilgili sertifikası olduğu, hangi konular üzerine uzmanlaşmış olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Aviyonik Ve Seyrüsefer Sistem Uzmanlık İster

 

Havacılık sektörü çok yönlü bir sektör olmaktadır. Yani pek çok firma ile çalışma olanakları olmaktadır. Bu nedenle havacılık sektöründe çalışan kişiler işinin her zaman en iyisi olması gerekmektedir. Tabiki çalışacakları firmalarında alanında uzman olması önem taşımaktadır. Firmamızda aviyonik ve seyrüsefer sistemlerin bakım ve onarımı için gerekli olan her türlü sertifika bulunmaktadır. Bunların tamamı IPC onaylı sertifikalar olup, aviyonik ve seyrüsefer sistemlerin her türlü bakım ve onarımı konusunda uzmanlaşmıştır. Firmamız tarafından alınan IPC onaylı sertifikaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • IPC – A – 610 (Elektronik Baskı Devre Kart Takımlarında Kabul Edilebilirlik Kriterleri)
  • IPC-J-STD-001 (Elektrikli ve Elektronik Takımlarda Lehimleme Gereklilikleri)
  • IPC/WHMA-A-620 (Kablo ve Kablo Takımlarında Kabul Edilebilirlik Kriterleri)
  • IPC – 7711/7721 (Elektronik Kart Takımlarında Yeniden İşlem, Onarım ve Modifikasyon)

  Bu sertifikaların yanı sıra ;

  • ISO9001: Kalite Yönetim Sistemi
  • ISO10002: Müşteri memnuniyeti Yönetim Sistemi
  • ISO14001: Çevre Yönetim Sistemi
  • ISO20000-1: Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi
  • ISO27001: Bilgi güvenliği Yönetin Sistemi
  • ISO27701: Kisisel veri Yönetim Sistemi
  • ISO45001: İş sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi
  • ISO50001: Enerji Yönetim Sistemi

  Firmamız ile aviyonik ve seyrüsefer sistemlerin bakım ve onarımı konusunda gönül rahatlığıyla çalışabilirsiniz.