Medikal Sistemlerin Kart / Cihaz Bakım ve Onarımı

Medikal Sistemlerin Kart / Cihaz Bakım ve Onarımı

Medikal  tıp bilime ait yani tıp ile ilgili olan anlamına gelen bir kelimedir. Medikal olan her malzeme tıpta kullanılan malzemelerdir. Tıp, insanın sağlığının korunması ve sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın iyileştirilmesi amacıyla yapılan bütün uygulamaları kapsayan bilim dalıdır. Dünya sağlık örgütü tanımında belirtildiği gibi kişinin sağlık hizmetlerinin tam anlamıyla yapılması amacıyla kullanılan her türlü cihaz ve malzeme medikal olarak geçmektedir. Bu nedenle bu cihazların üretilmesi dahil olmakla beraber, düzenli olarak bakımlarının yapılması ve herhangi bir hasar durumunda onarımlarını yapılması on taşımaktadır. İnsan hayatının söz konusu olduğu tıp bilimlerinde kullanılacak olan medikal ürünler  ve cihazların her zaman en doğru şekilde çalışması gerekir. Bu nedenle her türlü bakım ve onarım için bu konuda uzman kişiler ile çalışmalar yapılmalıdır. Cihazda oluşan herhangi bir aksaklık durumunda insan hayatını etkileyecek boyutlarda istenilmeyen durumların oluşmasına yol açabilmektedir.

Medikal sistemler tıbbi cihazların her birine verilen isimlerden biridir. Bu sistemlerin bakım özen, deneyim ve tecrübe ister. Alanında uzman kişiler tarafından yapılan bakım veya onarım işlemleri cihazların ilk günkü performans ile çalışmasına ve hem zaman hem de maliyet kaybının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Medikal cihazlar hassas cihazlar olmaktadır. Bu nedenle işlevleri kontrol edilirken ya da bakımı yapılırken çok dikkatli bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Yanlış yapılacak bir işlem ya da uygulama sonucunda cihazın beklenmedik başka sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu da hem zamandan kayıp hem de maliyeti yüksek olur. Yeniden bir onarım sürecine girecek olan cihaz için ekstra ücretler ortaya çıkacaktır. Bunun yanı sıra insan hayatını etkileyecek şekilde fark edilmeyen aksaklıkların oluşmasına da neden olabilmektedir. Pek çok çeşit medikal araç ve cihaz bulunmaktadır. Her cihazın Özellikleri farklı olduğu gibi bakım ve onarımı da değişik olmaktadır. Bunun farkında olan uzman kişiler, cihazların özellikleri göz önünde bulundurarak gerekli işlemleri yapmaktadır.

 

Aktif Tıbbi Cihazlar

 

Bu cihazlar elektrik ile çalışma sistemine bağlı başka bir araca ihtiyaç duyan  cihazlardır. Bu cihazların bakımları büyük önem taşımaktadır. Elektrik konusunda uzman kişiler tarafından bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Her cihazın bakım takvimleri farklılık göstermektedir. Bunların takibinin de ilgili kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

 

MEDİKAL SİSTEMLERİN BAKIMI YA DA ONARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Medikal Sistem araçlarının bakımları yapılırken cihazın kullanım ihtiyacı , yedek cihazın bulunup bulunmadığı ve cihazın hasta bakımına olan etkisi göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Medikal Sistem Bakımlarında Uzman Firma

 

     Firmamız medikal Sistem kart / cihaz bakım ve onarımı konusunda pek çok belgelere sahiptir. Belgelerin tümü Tübitak onaylı olup, sistemler konusunda deneyimli kadromuz ile gereken bütün bakım ve onarımı itina ile yapmaktadır. Firmamızın elinde bulundurduğu sertifikaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • IPC – A – 610 (Elektronik Baskı Devre Kart Takımlarında Kabul Edilebilirlik Kriterleri)
 • IPC-J-STD-001 (Elektrikli ve Elektronik Takımlarda Lehimleme Gereklilikleri)
 • IPC/WHMA-A-620 (Kablo ve Kablo Takımlarında Kabul Edilebilirlik Kriterleri)
 • IPC – 7711/7721 (Elektronik Kart Takımlarında Yeniden İşlem, Onarım ve Modifikasyon)

Bu sertifikaların yanı sıra ;

 • ISO9001: Kalite Yönetim Sistemi
 • ISO10002: Müşteri memnuniyeti Yönetim Sistemi
 • ISO14001: Çevre Yönetim Sistemi
 • ISO20000-1: Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi
 • ISO27001: Bilgi güvenliği Yönetin Sistemi
 • ISO27701: Kisisel veri Yönetim Sistemi
 • ISO45001: İş sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi
 • ISO50001: Enerji Yönetim Sistemi

Dilerseniz her türlü medikal sistemlerin kart, cihaz bakım ve onarımları için firmamızı tercih edebilirsiniz. Her firma medikal Sistem kart, cihaz onarım ve bakımı yapmaktadır. Fakat bu konuda deneyimli ve yeterli uzman kişilerin bulunmaması durumda beklenmedik pek çok sorunla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu nedenle işinde uzman kişilerden oluşan bir firma ile çalışmak her zaman doğru seçim olacaktır.